پروتز دندان به دو دسته پروتز ثابت و پروتز دندان متحرک تقسیم می شود. برخی مواقع به خاطر مواردی نمی توانیم از پروتز ثابت برای جایگزینی دندان های از بین رفته استفاده کنیم. در این حالت می توان از پروتز متحرک برای جایگزینی دندان های افتاده و یا از بین رفته در افراد بی دندان کمک گرفت. پروتز متحرک به راحتی می تواند در دهان گذاشته و برداشته شود.

پروتز دندان ثابت

هزینه پروتز ثابت و پروتز متحرک، بیشتر مربوط به مجموع هزینه های آزمایشگاهی و حق ویزیت دندانپزشک است. مسلما هزینه ویزیت متخصص دندانپزشکی زیاد است.

ساخت مدل های مختلف روکش سرامیکی و زیبایی به وسیله آخرین و به روزترین روش های حرفه ای دندانپزشکی، ساخت مدل های مختلف انله و اینله های سرامیکی و پروتز براساس ایمپلنت (ساخت روکش بر روی پایه های ایمپلنت) از دیگر خدمات کلینیک دندانپزشکی دندون طلا است.

پروتز دندان متحرک

اگر بخواهیم ساده تر درباره پروتز دندان حرف بزنیم، پروتز شامل گذاشتن دندان مصنوعی یا تعویض دندان می شود. پروتز دندان مدل های گوناگونی دارد که با توجه به وضعیت دندان ها توسط دندانپزشک انجام می شود. به عنوان مثال، اگر دندان های شما نیاز به ترمیم داشته باشند می توان با استفاده از روکش های ساده ای هر یک از دندان های شما را بازسازی کرد. ولی اگر دندان های شما با ترمیم اصلاح نشوند، می توان از پروتز دندان کامل یا دست دندان کمک گرفت تا دندان های معیوب و خراب شده را با دندان های پروتز شده کاملا جایگزین کرد که در اصطلاح عرف به این پروتز، دندان مصنوعی می گویند.

هزینه پروتز دندان

پروتز کامل به دو نوع معمولی و لثه نرم تقسیم می شود. چیزی که در پروتز کامل دندان دارای اهمیت است یکی سفید کردن دندان ها و دیگری لثه پروتز شده است که برای زیبایی بیشتر دندان ها و طرح لبخند اجرا می شود. لثه پروتز باید خیلی محکم کار شود تا بتواند عملکرد مناسبی از خود نشان بدهد.

قیمت پروتز دندان

پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک نیز با صلاحدید و تشخیص دندانپزشک برای زیبایی بیشتر دندان ها انجام می شود. افرادی که به پروتز دندان احتیاج دارند معمولا در گاز گرفتن مواد غذایی دچار مشل هستند و به علت نبود دندان قادر به گاز زدن درست نیستند و یا اینکه دندان های افتاده و خراب شده ظاهر نامناسبی را در چهره آنها و طرح لبخندشان ایجاد می کند که باعث خجالت آنها در حرف زدن با دیگران می شود، برای برطرف کردن این مشکلات دندانپزشک اقدام به تعویض دندان و بلیچینگ (سفیدی دندان) می کند تا دندان ها زیبایی خودشان را به دست بیاورند.

روکش و بریج دندان چیست؟

مشکلات پروتز کامل دندان

مشکلات پروتز کامل دندان ، بیمارانی که پروتز کامل دندان انجام داده اند بعد از کشیدن دندان در سال اول شاهد تغییرات بافت نرم خواهند بود که این تغییرات با کم شدن عرض و ارتفاع استخوانی همراه خواهد بود. این کم شدن در سال های دوم و سوم سریعتر خواهد شد و بافت نرم استخوان و لثه ضخامت اولیه خود را از دست خواهد داد.

پروتز کامل دندان

بیمارانی که پروتز کامل دندان را انجام داده اند با گذشت زمان پایداری پروتز شاهد تغییرات بافت استخوانی یا لق شدن خواهد بود. برای اینکه فضای دندان های از بین رفته پر شود زبان بزرگ تر می شود و این عامل حرکت پروتز دندان را با مشکل مواجه می کند. همچنین منجر به فعالیت زیاد عضله هیا فک برای جویدن می شود که باز پایداری پروتز را تقلیل می دهد.

ادامه مطلب مشکلات پروتز کامل دندان

روکش و بریج دندان چیست؟

روکش و بریج دندان چیست؟ روکش دندان و بریج ها از گروه پروتز دندان ثابت هستند. برخلاف وسایلی مانند دندان مصنوعی که روزانه از دهان بیرون آورده می شود و قابل شستشو هستند، روکش ها و بریج ها در دهان ثابت و سفت شده اند و فقط داندانپزشک قادر است آنها را از دهان جدا کند.

از روکش دندان برای ترمیم و پوشش کامل دندان های پوسیده و خالی شده مثل روکش دندان عصب کشی شده استفاده می شود. روکش هم مقاومت دندان را بالا می برد و هم ظاهر و کارایی دندان ها را بهبود می بخشد. علاوه بر این دو مورد روکش کردن دندان و سفید کردن آن (بلیچینگ) طرح لبخند شما را هم اصلاح می کند.

روکش های مختلف دندان که از دسته پروتز دندان ثابت هستند شامل روکش های چینی یا سرامیکی و زیرکونیا هستند که می توانند با رنگ دندان طبیعی شما هماهنگ شوند و زیبایی و استحکام دندان های شما را افزایش دهند.

البته گفتنی است که قیمت روکش زیرکونیا در مقایسه با سایر روکش ها زیاد است. از طلا و آلیاژهای فلزی، آکریلیک و سرامیک هم می توان برای روکش کردن دندان استفاده کرد. این آلیاژها نسبت به چینی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در دندان های پشتی خیلی خوب عمل می کنند. نوع چینی پوسته فلزی هم دارای مقاومت و زیبایی خوبی است.
ادامه مطلب روکش و بریج دندان چیست؟

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن ، پروتز دندان به دو دسته پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک تقسیم می شود. برخی مواقع به خاطر مواردی نمی توانیم از پروتز دندان ثابت برای جایگزین دندان های از بین رفته استفاده کنیم. در این حالت می توان از پروتز دندان متحرک برای جایگزینی دندان های افتاده و یا از بین رفته در افراد بی دندان کمک گرفت. پروتز دندان متحرک به راحتی می تواند در دهان گذاشته و برداشته شود.

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت به روکش دندان نیز مشهور است و دو مدل است:

روکش تک واحدی دندان و بریج دندان که هر کدام را به صورت اختصار توضیح می دهیم.
ادامه مطلب پروتز دندان و انواع آن