پروتز دندان

پروتز دندان به دو دسته ثابت و دندان متحرک تقسیم می شود. برخی مواقع به خاطر مواردی نمی توانیم از پروتز ثابت برای جایگزینی دندان های از بین رفته استفاده کنیم. در این حالت می توان ازپروتز  متحرک برای جایگزینی دندان های افتاده و یا از بین رفته در افراد بی دندان کمک گرفت.پروتز  متحرک به راحتی می تواند در دهان گذاشته و برداشته شود.

پروتز دندان ثابت

هزینه پروتز ثابت و پروتز متحرک، بیشتر مربوط به مجموع هزینه های آزمایشگاهی و حق ویزیت دندانپزشک است. مسلما هزینه ویزیت متخصص دندانپزشکی زیاد است.

مشکلات پروتز کامل دندان

مشکلات پروتز کامل دندان ، بیمارانی که پروتز کامل دندان انجام داده اند بعد از کشیدن دندان در سال اول شاهد تغییرات بافت نرم خواهند بود که این تغییرات با کم شدن عرض و ارتفاع استخوانی همراه خواهد بود. این کم شدن در سال های دوم و سوم سریعتر خواهد شد و بافت نرم استخوان و لثه ضخامت اولیه خود را از دست خواهد داد.

پروتز کامل دندان

بیمارانی که پروتز کامل دندان را انجام داده اند با گذشت زمان پایداری پروتز شاهد تغییرات بافت استخوانی یا لق شدن خواهد بود. برای اینکه فضای دندان های از بین رفته پر شود زبان بزرگ تر می شود و این عامل حرکت پروتز دندان را با مشکل مواجه می کند. همچنین منجر به فعالیت زیاد عضله هیا فک برای جویدن می شود که باز پایداری پروتز را تقلیل می دهد.

ادامه مطلب مشکلات پروتز کامل دندان

روکش و بریج دندان چیست؟

روکش و بریج دندان چیست؟ روکش دندان و بریج ها از گروه پروتز دندان ثابت هستند. برخلاف وسایلی مانند دندان مصنوعی که روزانه از دهان بیرون آورده می شود و قابل شستشو هستند، روکش ها و بریج ها در دهان ثابت و سفت شده اند و فقط داندانپزشک قادر است آنها را از دهان جدا کند.

از روکش دندان برای ترمیم و پوشش کامل دندان های پوسیده و خالی شده مثل روکش دندان عصب کشی شده استفاده می شود. روکش هم مقاومت دندان را بالا می برد و هم ظاهر و کارایی دندان ها را بهبود می بخشد. علاوه بر این دو مورد روکش کردن دندان و سفید کردن آن (بلیچینگ) طرح لبخند شما را هم اصلاح می کند.

روکش های مختلف دندان که از دسته پروتز دندان ثابت هستند شامل روکش های چینی یا سرامیکی و زیرکونیا هستند که می توانند با رنگ دندان طبیعی شما هماهنگ شوند و زیبایی و استحکام دندان های شما را افزایش دهند.

البته گفتنی است که قیمت روکش زیرکونیا در مقایسه با سایر روکش ها زیاد است. از طلا و آلیاژهای فلزی، آکریلیک و سرامیک هم می توان برای روکش کردن دندان استفاده کرد. این آلیاژها نسبت به چینی از مقاومت بالایی برخوردار هستند و در دندان های پشتی خیلی خوب عمل می کنند. نوع چینی پوسته فلزی هم دارای مقاومت و زیبایی خوبی است.
ادامه مطلب روکش و بریج دندان چیست؟

پروتز دندان و انواع آن

پروتز دندان و انواع آن ، پروتز دندان به دو دسته پروتز دندان ثابت و پروتز دندان متحرک تقسیم می شود. برخی مواقع به خاطر مواردی نمی توانیم از پروتز دندان ثابت برای جایگزین دندان های از بین رفته استفاده کنیم. در این حالت می توان از پروتز دندان متحرک برای جایگزینی دندان های افتاده و یا از بین رفته در افراد بی دندان کمک گرفت. پروتز دندان متحرک به راحتی می تواند در دهان گذاشته و برداشته شود.

پروتز دندان ثابت

پروتز دندان ثابت به روکش دندان نیز مشهور است و دو مدل است:

روکش تک واحدی دندان و بریج دندان که هر کدام را به صورت اختصار توضیح می دهیم.
ادامه مطلب پروتز دندان و انواع آن